Zapraszamy do naszego ekologicznego zakątka w Klubie Rebus. Czeka tam na Ciebie Mówiące Drzewo - instalacja multimedialna, która opowie Ci o tym jakim bezcennym darem jest każde żyjące drzewo. Przyjdź na chwilę, usiądź i posłuchaj!
foto: Anna Kołodziejska
W czasach cywilizacji technicznej, gdzie słowa zastępują emotikony, odeszliśmy bardzo od natury. Konsumpcja i ingerencja człowieka w przyrodę poszły za daleko. Jeżeli chcemy trochę świata zostawić na jutro, dla przyszłych pokoleń, ekologia powinna wejść w nasze życie, i stać się naszą codziennością.
O tym, że drzewa mają korzystny wpływ na nasze zdrowie wiedzieli już starożytni Grecy i Słowianie. Tezę tą potwierdzają współczesne badania naukowe, przeprowadzone m.in. na Uniwersytecie w Oslo. Pokazują one, że osoby przebywające czesto w pobliżu drzew rzadziej chorują na depresję, choroby serca i krążenia.
Kilka faktów: drzewa oddają nam energię, a kora, liście i nasiona drzew wydzielają lotne związki, które leczniczo oddziałują na nasz układ oddechowy. Wszyscy wiemy, że drzewa jonizują i oczyszczają powietrze. To właśnie w lesie odpoczywamy najefektywniej.
Latem drzewa działają jak naturalne klimatyzatory. Więcej ciekawostek na temat drzew i nie tylko można przeczytać w Ekonawigatorze.
Pomimo ich niezaprzeczalnych zalet, nie szanujemy drzew, wycinamy często bezmyślnie. Zrozumienie systemu wzajemnych zależności powinno prowadzić nas do refleksji i ekologicznych zachowań na poziomie indywidualnym.
Czas aby zrozumieć, że ekologia to nie zbędny luksus, ale sensowny pomysł na dobre i uważne życie.
Oto kilka rad dla ekorodziny :
Segregujmy śmieci - to dobra zabawa, a nawyk może zostać na całe życie.
- Oszczędzajmy wodę - pamiętaj jak wiele osób cierpi na jej niedostatek.
- Uprawiajmy rośliny - sadźmy wspólnie warzywa, owoce, zioła, a zimą kiełki.
- Ograniczmy używanie plastikowych słomek, sztućców itp...
- Nie kupujmy napojów w plastikowych butelkach, zabieraj wodę w bidonie.
- Noś ze sobą wielorazową torbę na zakupy - lekkie jednorazówki odlatują z wysypisk śmieci, zanieczyszczają środowisko i stanowią zagrożenie dla zwierząt.
- Uczmy się nazw roślin i zwierząt. Trudno troszczyć się o coś czego się nie zna.
- Spędzajmy więcej czasu na świeżym powietrzu - nie pozwól, aby nowe technologie odciągały dzieci od kontaktu z naturą.
Pomysłodawczynią instalacji i autorką tekstu jest Teresa Gola - prezes Fundacji Folwark Pod Lipami.