Miejski Ośrodek Kultury w Żorach bierze udział w projekcie „Zaproś nas do siebie! 2018”, w którym wybrane instytucje kulturalne z całej Polski dzielą się swoimi doświadczeniami, poznają dobre praktyki prowadzenia placówek i budują relację pomiędzy uczestnikami wydarzenia. Kolejne wizyty studyjne odbyły się w kolejno w Lublinie i Małopolsce, a udział w nich brali najmłodsi pracownicy MOK-u: Kamila Płonka oraz Paweł Kosiorek. Projekt organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury z Warszawy.
Pod koniec sierpnia odbyła się wizyta studyjna w stolicy województwa lubelskiego, a hasło, której jej towarzyszyło, brzmiało: „Jak działać Z, a nie DLA? Społeczność lokalna – badanie potrzeb, metody pracy”. Celem szkolenia była tworzenia oferty programowej instytucji kultury uwzględniającej potrzeby lokalnej społeczności.
Film podsumowujący wizytę w Lublinie
Podczas pierwszego dnia wizyty uczestnicy i uczestniczki z całej Polski mieli możliwość zobaczenia Galerii Labirynt prezentującej sztukę współczesną z całego świata. Galeria prowadzi autorski program przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami, w tym zwiedzanie z wykorzystaniem Polskiego Języka Migowego. Placówka realizuje także program włączania cudzoziemców mieszkających w Lublinie, jako czynnych uczestników życia kulturalnego. Drugiego dnia uczestnicy odwiedzili wiele wyjątkowych miejsc zlokalizowanych w samym centrum Lublina, m.in. Warsztaty Kultury, Izbę Drukarstwa, Dom Słów, Centrum Kultury. Instytucje te są dowodem na to, że warto w swoich działaniach stawiać na lokalne dziedzictwo oraz tradycję, otwierać się na społeczność lokalną, razem z nią tworzyć wydarzenia i ofertę kulturalną instytucji.
Trzeciego dnia przedstawiciele dwudziestu instytucji kultury odwiedzili Dzielnicowy Dom Kultury Czuby Południowe, który powstał z inicjatywy samych mieszkańców. Grupa gościła również w Fundacji Sztukmistrze, która została powołana, by podejmować działania na rzecz rozwoju kultury i sztuki cyrkowej. W swoje działania włącza osoby z każdej grupy wiekowej, rozwijając ich sprawność fizyczną i kreatywność. Kolejnym punktem wizyty było Centrum Spotkania Kultur. Ostatnim miejscem, które odwiedziła grupa, była Brain Damage Gallery – galeria, która koncentruje się na sztuce graffiti i różnych formach jego ewolucji.
Na początku września odbyła się następna wizyta studyjna dla uczestników projektu „Zaproś nas do siebie! 2018”. Tym razem miejscem wydarzenia były miejscowości rozlokowane na terenie Małopolski, a tematem przewodnim: dziedzictwo lokalne i narodowe. Szkolenie dotyczyło problematyki tworzenia narracji lokalnych instytucji kultury oraz miejsc dziedzictwa. Przedstawiciele Domów Kultury z całej Polski zastanawiali się jak twórczo wykorzystać potencjał dziedzictwa do prowadzenia działań i budowania oferty programowej.
Uczestnicy odwiedzili wiele wyjątkowych miejsc m.in. Zagrodę Maziarską w Łosiu - lokalne muzeum, które odkrywa i pielęgnuje tożsamości regionu oraz Skansen przemysłu naftowego „Magdalena". Gościli także w Muzeum PTTK w Gorlicach, w którym o wielkich historiach w małych miejscach opowiedziała dyrektor Muzeum, Katarzyna Liana. Po południu zwiedzili Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach, które zostało stworzone z wielkiej pasji. Trzeciego dnia wizyty uczestnicy odwiedzili Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie oraz Muzeum Lizaka – miejsca, które stanowią lokalne atrakcje. Po południu udali się na Cmentarz wojenny nr 123 – Łużna-Pustki, żołnierskie miejsce pochówku z czasów I wojny światowej, gdzie rozmawiali o znaczeniu miejsc pamięci, jako atrakcji turystycznych i punktów oparcia dla budowania tożsamości narodowej.
Film podsumowujący wizytę w Małopolsce
Wizyty studyjne umożliwiają pracownikom MOK-u wymianę doświadczeń z partnerskimi instytucjami, nawiązanie cennych kontaktów, podpatrzenie dobrych praktyk przydatnych do budowaniu działań kulturalnych oraz przygotowanie jak najbardziej interesującej oferty programowej - tak by włączyć w ich udział, jak najwięcej mieszkańców naszego miasta.