11 i 12 sierpnia w Żorach odbędzie się impreza plenerowa, która przez bywalców została okrzyknięta najpiękniejszym festiwalem na Śląsku! Wszystko to za sprawą nie tylko wybitnych zespołów na scenie i niesamowitej atmosferze, ale też atrakcji dla całych rodzin i specjalnej strefie kulturalno-edukacyjnej z prelekcjami, wywiadami i warsztatami. Gwiazdami tegorocznymi festiwalu będą Zenek, Nocny Kochanek, Virgin Snatch, Lustro oraz Proletaryat. A to nie koniec!
To już trzecia edycja lokalnego festiwalu muzycznego pod nazwą Przystanek Żory. Na scenie zaprezentuje się aż 16 zespołów, a w strefie zlokalizowanej przy hali sportowej odbędą się warsztaty artystyczne, wystawy oraz ciekawe wywiady z zaproszonymi gośćmi. Oprócz tego dla wszystkich zainteresowanych dostępne będzie pole namiotowe, w którym za darmo będzie można rozbić namiot z widokiem na scenę. Warto dodać, że sama impreza jest bezpłatna, a za jej organizację odpowiada specjalnie powołane w tym celu Stowarzyszenie „Przystanek Żory” zrzeszające mieszkańców Żor, którzy od lat działają społecznie na rzecz miasta.
Niech rządzi rock'n'roll!
Docelowo na scenie zagra 16 zespołów, co gwarantuje już porządną dawkę rock'n'rolla! Zagra między innymi The Bad Sleep Well, który grał na poprzedniej edycji i wygrał nagrodę publiczności pod wdzięczną nazwą „Bryła Wungla”. Nie zabraknie również miejskich zespołów jak Sari Ska Band czy zespół Krzyk. Jako gwiazdy wystąpią: Nocny Kochanek, Lustro, Proletaryat, Virgin Snatch oraz Zenek. Czas między koncertami wypełnią liczne licytacje, w których będzie można wygrać nagrody sponsorowane przez żorskie firmy.
Koncerty rozpoczynają się już w godzinach południowych i potrwają do wieczora. Pełen program można sprawdzić na stronie wydarzenia: www.przystanekzory.pl
Zabawa dla rodzin i nie tylko
Przystanek Żory łączy ludzi, niezależnie od gustu muzycznego. Ci, którzy nie czują się na siłach, aby skorzystać z uczty muzycznej, mogą skorzystać z atrakcji Strefy ZPT (Zobacz! Posłuchaj! Twórz!), w której odbędą się ciekawe wywiady z równie ciekawymi gośćmi, a także animacje i zajęcia dla dzieci i nie tylko. Z przykładowych gości można wymienić Mariusza Urbanka, który urodził się z głębokim porażeniem mózgowym, a dzięki rehabilitacji dzisiaj aktywnie uprawia sport oraz zdobywa górskie szczyty, realizuje się również zawodowo – zajmuje się projektowaniem i administracją stron internetowych. Ponadto odbędzie się rozmowa z podróżnikami na motorach, Zbigniewem Tarnawskim i Tomaszem Zamysłowskim z grupy Śląska Moto Gymkhana. Odbędą się również warsztaty „Live Dub Mix”, czyli jamajska technika miksowania dźwięku w czasie rzeczywistym poprowadzone przez Dawida Krótkiego.
Nie zabraknie również wystaw stałych, jak wystawa grupy fotograficznej Full Frame, z której prace zostaną przeznaczone na licytację na cele charytatywne. Oprócz tego wystawa Wojtka Kazimierczaka pt. „Malarstwo. Rzeźba. Rysunek” oraz Łukasza „Alchemika” Szymańca ze sztuką użytkową, rękodziełem i upcyclingiem.
Będzie możliwość oddania krwi, dzięki akcji krwiodawstwa zorganizowanej wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Autobus do pobierania krwi stanie na parkingu hali MOSiR w niedzielę, 12 sierpnia w godzinach 11.00-16.30 na parkingu pod halą żorską.
Z dodatkowych atrakcji nie sposób wymienić imponującej Eksplozji Kolorów, która odbędzie się aż trzy razy w ciągu dnia, co ma symbolizować trzecią edycję festiwalu. To nic innego, jak wyrzut kolorowych proszków holi w rytm muzyki i prawdziwy festiwal przyjaźni i radości. Nie zabraknie również strefy dla dzieci, którą przygotowują Tulimamy z Żor we współpracy ze Stowarzyszeniem Śląsk w Chuście – będzie można porozmawiać o zaletach noszenia dzieci w chustach, a także skorzystać z wielu przygotowanych gier i zabaw edukacyjnych dla najmłodszych.
Darmowe pole namiotowe dla wszystkich
Festiwal trwa dwa dni i nie trzeba się martwić o nocleg. Organizatorzy zapewniają darmowe pole namiotowe w specjalnie wyznaczonej strefie z widokiem na scenę. Co roku do Żor z okazji festiwalu przyjeżdżają ludzie między z całej Polski, między innymi Częstochowy, Leszna i Poznania. Podczas drugiej edycji przybyło prawie 500 osób! W tym roku, zgodnie z ankietą przeprowadzoną na oficjalnym fanpage'u wydarzenia, frekwencja będzie powtórzona!
Osoby, które chcą rozbić namiot, otrzymają opaskę festiwalową, która upoważnia ich do skorzystania z pryszniców w pobliskiej Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji za opłatą 5 zł. Na terenie festiwalu dostępna będzie również gastronomia i sanitaria, zatem żaden Przystankowicz nie musi się martwić o swoje potrzeby.
Jak narodził się Przystanek Żory
Pomysł na Przystanek Żory narodził się w 2016 roku, kiedy to dziennikarz „Gazety Wyborczej” w swoim artykule o Ewie Swobodzie, bijącej rekordy biegaczce z Żor, napisał, że pochodzi ona z Żor, gdzie co roku odbywa się słynny Festiwal Woodstock [a odbywał się w Żarach - przyp. red.]. Nie była to pierwsza tego typu pomyłka, zatem mieszkańcy z początku żartowali z tego, a potem stwierdzili, że może to najwyższa pora taki festiwal w Żorach zrobić. I zrobili to z wielkim rozmachem! Na pierwszej edycji bawiło się łącznie 8000 osób, a na scenie zaprezentowała się nawet taka gwiazda jak Pro-Pain z Nowego Jorku, nie wspominając o polskich gwiazdach jak Oberschlesien czy Closterkeller.
Baw się i wspieraj!
Przystanek Żory to inicjatywa społeczna , w której organizację zaangażowani są sami mieszkańcy. Koszty organizacyjne pokrywane są wyłącznie z datków oraz ze sponsoringu. Aby wydarzenie mogło przebiec sprawnie przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa, niezbędne jest wsparcie finansowe. W tym celu uruchomione zostało specjalne konto, na które można wpłacać datki.
Dane do przelewu:
Stowarzyszenie Przystanek Żory
Numer rachunku (bank BGŻ): 47160014621838887920000001
Tytuł wpłaty: Darowizna na Festiwal Muzyczny „Przystanek Żory”
Festiwal muzyczny „Przystanek Żory” – III edycja jest finansowany ze środków otrzymanych od Gminy Miasta Żory w ramach konkursu 6/2018 na rzecz mieszkańców miasta Żory w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego nr 1c.