Miejski Ośrodek Kultury w Żorach jako jedna z 20 Instytucji Kultury z całej Polski szkoli się w programie „Zaproś nas do siebie 2018”, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.
W jego ramach do listopada będzie miało miejsce pięć wizyt skupionych wokół pracy nad ofertą programową opartej na tożsamości lokalnej. W każdym spotkaniu uczestniczyć będzie inny pracownik Instytucji. Oprócz tego odbędą się również warsztaty dla dyrektorów ośrodków, webinaria, a także zadania zespołowe: w których trzeba wykazać się wspólną pracą i znajomością potrzeb lokalnej społeczności. Cały projekt zakończy listopadowa wizyta podsumowująca.
Za nami już druga wizyta studyjna w Parku Dzieje, która odbyła się w dniach 6-8 lipca br. w Murowanej Goślinie, gdzie nasz Ośrodek reprezentowała Pani Anna Sikora-Bodzek. Oto jej relacja:
Bardzo dziękuję za możliwość dołączenia i działania w radosnej i twórczej grupie podczas II Wizyty Studyjnej w Murowanej Goślinie.
Od momentu powrotu, przez czasy czas odczuwam energię i radość. Od czego by tu zacząć? Trzy dni - od pierwszej do ostatniej minuty wypełnione ciekawymi warsztatami, wykładami, spotkaniami z interesującymi ludźmi oraz niecodziennym i niesamowitym przedstawieniem.
Inauguracyjny dzień to spotkanie na dworcu i integracja grupy już od pierwszej chwili. W programie zakwaterowanie i wizyta w Muzeum Powstania Wielkopolskiego. A tam, podczas działań warsztatowych prowadzonych przez Ewę Zbroję, zostajemy wprowadzeni w zagadnienie wolontariatu w instytucji kultury. Następnie ten temat podejmuje Tomasz Łęcki, opowiadając o genezie Parku Dzieje. W tym miejscu moje oczy i uszy po raz pierwszy otwierają się ze zdziwienia… Aż 300 wolontariuszy biorących udział w widowisku „Orzeł i Krzyż”. Zaczyna rosnąć apetyt na dalsze opowieści. Na koniec spotkał nas dodatkowy bonus - zwiedzamy ekspozycję stałą poświęconą Dziejom Powstania Wielkopolskiego.
Kolejny punkt naszej wizyty to Murowana Goślina. Tutaj w zacisznym, przepięknie usytuowanym Parku, w naturalnym krajobrazie pól i lasów, wita nas wolontariusz Kuba. Zapoznaje nas z nowym miejscem i zaprasza na Wieczornicę. Mile zaskoczona biorę udział w biesiadzie połączonej ze wspólną zabawą i występami artystów. Po Wieczornicy udajemy się na widowisko plenerowe z udziałem wolontariuszy, aktorów, akrobatów, gdzie wykorzystano: efekty pirotechniczne, projekcje multimedialne i wspaniałą grę świateł pt. „Orzeł i Krzyż”. Oglądamy losy Polski i Polaków od założenia Państwa Polskiego, aż po odzyskanie niepodległości. Przeżyłam dwie godziny wzruszającej, pełnej emocji, okraszonej spektakularnymi efektami specjalnymi i przepięknie opowiedzianej historii Polski.
Drugi dzień upływa pod hasłem spotkań i wspólnego widowiska. Wracamy do Murowanej Gośliny, aby wysłuchać i porozmawiać z wolontariuszami. Kolejne warsztaty i kolejni fascynujący ludzie. Pan reżyser Tomasz Rodak przybliża nam imponujące kulisy widowiska oraz przygotowuje z nami układ scen, w których będziemy brać udział. Dalej to odwiedziny w budynku z kostiumami i poznanie pań od szycia i rekwizytów. Naszym zadaniem jest przygotowanie i dobranie własnego stroju do udziału w widowisku. Dla mnie szalenie ciekawe zważywszy, że zazwyczaj znajduję się po drugiej stronie działań i sama przygotowuje kostiumy oraz scenografię. Kolejnym punktem był udział w samym przedstawieniu. Doświadczyłam niezapomnianych wrażeń, ogromnych emocji oraz dumy ze wspólnego występu. To pomogło mi zrozumieć, na czym polega wolontariat i dlaczego jednoczy całe pokolenia.
Trzeci dzień to spotkanie warsztatowe pod znanym już mianownikiem. Rozmawialiśmy o naszych refleksjach oraz planach realizacji wolontariatu w naszych placówkach.
Co dał mi ten wspólnie spędzony czas?
Widzę nas biegających po łące… Jesteśmy radośni i otwarci… I takimi pozostańmy.
Ania Bodzek-Sikora
Fot. Kadra Kultury