Serdecznie zapraszamy do udziału grupy zorganizowane (szkoły).
Wstęp bezpłatny.
Ilość miejsc ograniczona!
Zapisy i informacje pod nr tel. 534 110 770
lub 32 434 19 93 wew. 19.
7 czerwca 2018 r.
Dom Kultury, Żory, ul. Dolne Przedmieście 1
Sala baletowa (parter Domu Kultury):
9:10-10:10 Pokazy chemiczno-fizyczne. Prow. dr Jadwiga Zawisza- Puchałka, Akademia Nauki i Rozwoju
Podczas pokazów będzie zaprezentowana seria ciekawych doświadczeń, które zostaną omówione i wyjaśnione w bardzo przystępny sposób. Ciekawy pokaz to między innymi czarowanie, szukanie i sprawdzanie. Widownia cały czas uczestniczy w pokazie odpowiadając na zadawane pytania lub pomagając w doświadczeniach.
Odpowiednie dla grup wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum (ilość uczestników: do 30 osób)
10:30 – 11:30 Warsztaty z robotyki. Prow. mgr Dawid Kaczmarczyk, Akademia Nauki i Rozwoju
Interaktywne warsztaty z robotyki skierowane do dzieci i młodzieży .Zajęcia pozwalają odkryć świat zarówno nowoczesnych technologii i informatyki, jak również fizyki i matematyki. Doskonałe połączenie nauki i zabawy powoduje że warsztaty są ciekawe i pobudzające wyobraźnię.
Odpowiednie dla grup wiekowych: szkoła podstawowa (ilość uczestników: do 30 osób)
11:45 – 12:45 „Zawód-przypadek czy pasja?” – warsztaty. prow. Aneta Dolińska, Powiatowy Urząd Pracy w Żorach.
Jak przygotować się do wyboru zawodu? Rola predyspozycji zawodowych.
Odpowiednie dla grup wiekowych: szkoły podstawowe (ilość uczestników: do 30 osób)
7 czerwca 2018 r.
Śląski Ogród Botaniczny
Udział i transport uczestników – bezpłatny!
9:00 – 13:00 Podwodny świat
Na zajęciach udamy się do pobliskiego stawu, zapoznamy się z jego historią, genezą, obecną funkcją i roślinnością oraz pobierzemy próbki wody, które następnie poddamy analizom pod kątem ich właściwości fizykochemicznych, tj. barwa, mętność, zapach, odczyn. Z pobranych próbek uczniowie wykonają preparaty przyżyciowe i przeprowadzą obserwacje mikroskopowe wodnych mikroorganizmów. Analiza uzyskanych wyników pozwoli im na ocenę jakości wody w badanym zbiorniku. Zastanowimy się także nad rolą wody w przyrodzie i sposobami jej ochrony.
Odpowiednie dla grup wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum (całkowita ilość uczestników – razem z opiekunami: do 28 osób)
8 czerwca 2018 r.
Instytut Elektroniki Politechniki Śląskiej w Gliwicach
Udział i transport uczestników – bezpłatny!
9:20 – 10:50/ 11:00-12:30 Jak widzi ludzkie oko? Rzecz o tym, jak zbudować układ wyświetlania obrazu na monitorze. Prow. dr hab. inż. Robert Czerwiński.
Uczestnicy będą projektować układ scalony, implementować i uruchamiać go z wykorzystaniem układów logiki programowalnej na stanowiskach laboratoryjnych, a celem jest stworzenie układu wyświetlającego prosty statyczny obraz.
9:20 – 10:50/ 11:00-12:30 Mikrosław Sterownik do usług - czyli jak z pomocą drabiny umyć samochód, okiełznać taśmociąg i napić się coca-coli. Prow. dr inż. Mirosław Chmiel
Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z działaniem sterowników programowalnych, a w szczególności z ich programowaniem. W czasie zajęć warsztatowych sami uczestnicy będą mieli możliwość własnoręcznego napisania, pod kontrolą prowadzących, programu sterującego prostym obiektem.
Odpowiednie dla grup wiekowych: gimnazjum, liceum (całkowita ilość uczestników – razem z opiekunami: do 28 osób)
Informacja dodatkowa:
Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział Gliwicki oraz Instytut Fizyki Centrum Naukowo-Dydaktyczne Politechniki Śląskiej w Gliwicach zapraszają na Wykłady popularne z fizyki dla młodzieży
Wykłady będą odbywały się w Auli A, w budynku Centrum Nowych Technologii (ul. Konarskiego 22B, Gliwice).
Liczba miejsc ograniczona. Prosimy przesyłać zgłoszenia na poszczególne wykłady, zawierające nazwę szkoły i planowaną liczbę uczestników do dr hab. inż. Lucyny Grządziel.
Szczegóły: https://fizyka.polsl.pl/index.php/pl/22-strony
Zajęcia bezpłatne. Dojazd własny.