Festiwal Nauki i Techniki Żory 2018
Akademia Młodego Odkrywcy
Serdecznie zapraszamy do udziału grupy zorganizowane (szkoły).
Wstęp bezpłatny.
Ilość miejsc ograniczona!
Zapisy i informacje pod nr tel. 534 110 770
lub 32 434 19 93 wew. 19.
10 maja 2018 r.
Dom Kultury, Żory, ul. Dolne Przedmieście 1
Sala klasyczna (parter Domu Kultury):
8:00 – 9:00 Pokazy chemiczno-fizyczne. Prow. dr Jadwiga Zawisza- Puchałka, Akademia Nauki i Rozwoju
Podczas pokazów będzie zaprezentowana seria ciekawych doświadczeń, które zostaną omówione i wyjaśnione w bardzo przystępny sposób. Ciekawy pokaz to między innymi czarowanie, szukanie i sprawdzanie. Widownia cały czas uczestniczy w pokazie odpowiadając na zadawane pytania lub pomagając w doświadczeniach.
Odpowiednie dla grup wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum (ilość uczestników: do 30 osób)
9:20 – 10:20 Warsztaty z robotyki. Prow. mgr Dawid Kaczmarczyk, Akademia Nauki i Rozwoju
Interaktywne warsztaty z robotyki skierowane do dzieci i młodzieży .Zajęcia pozwalają odkryć świat zarówno nowoczesnych technologii i informatyki, jak również fizyki i matematyki. Doskonałe połączenie nauki i zabawy powoduje że warsztaty są ciekawe i pobudzające wyobraźnię.
Odpowiednie dla grup wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum (ilość uczestników: do 30 osób)
10:40-11:25 Wybierz swój zawód świadomie. Prow. Aneta Dolińska, Powiatowy Urząd Pracy w Żorach.
Odpowiednie dla grup wiekowych: gimnazjum, liceum (ilość uczestników: do 30 osób)
Strych (poddasze Domu Kultury – II piętro):
8:15-11:15 8:00-11:00 Architektura i urbanistyka - warsztaty projektowo – plastyczne prow. dr inż. arch. Małgorzata Balcer – Zgraja, Katedra Rar-2, Politechnika Śląska Gliwice
Odpowiednie dla grup wiekowych: klasy 4-7 szkół podstawowych, gimnazja, szkoły średnie
(ilość uczestników: do 30 osób)
Sala teatralna (I piętro Domu Kultury):
11:30-12:30 "Hałas i drgania w środowisku człowieka" – wykład. Prow. dr inż. Roman Bukowski, Instytut Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktyczne Politechniki Śląskiej.
Odpowiednie dla grup wiekowych: gimnazjum, liceum (ilość uczestników: do 200 osób)
10 maja 2018 r.
Śląski Ogród Botaniczny
Udział i transport uczestników – bezpłatny!
9:00 – 13:00 Dwa warsztaty dla jednej grupy:
- Podróże do wnętrza roślin
Na zajęciach uczniowie pobiorą próby z różnych stanowisk różniących się rodzajem podłoża i roślinności (bór sosnowy, murawa kserotermiczna, ericarium). Obserwacje mikroskopowe preparatów roślinnych posłużą do poznania cech budowy anatomicznej przystosowujących rośliny do danego typu siedliska. Pozwoli to spojrzeć na otaczające nas środowisko w sposób całościowy, gdyż jedynie takie podejście, uwzględniające istniejące zależności pomiędzy roślinami i ich siedliskiem, dostarcza pełni informacji na temat środowiska i jego funkcjonowania.
2. Zielony survival:
Zajęcia warsztatowe prowadzone przez wieloletniego Instruktora Survivalu – Krzysztofa Lewickiego. Wiedza i umiejętności z zakresu sztuki przetrwania przekazywane są w bardzo atrakcyjny i aktywny sposób, ponadto zawsze są dostosowane do grupy odbiorców. Czym i dla kogo jest survival? Jest to przede wszystkim doskonałe narzędzie do rozwoju osobistego, swojej kreatywności, zaradności i odkrywania nowych zdolności. Opanowywanie takich technik jak rozpalanie ognia, zdobywanie i oczyszczanie wody, rozpoznawanie jadalnych i leśniczych roślin, orientacja w terenie, a nawet poznanie psychologii przetrwania to są bardzo cenne umiejętności. Zdobywając wiedzę terenową, tak naprawdę uczymy się również przetrwania w życiu codziennym, w domu, w mieście, a także radzenia sobie w najtrudniejszych sytuacjach.
Odpowiednie dla grup wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum (całkowita ilość uczestników – razem z opiekunami: do 28 osób)
11 maja 2018 r.
Instytut Elektroniki Politechniki Śląskiej w Gliwicach
Udział i transport uczestników – bezpłatny!
9:20 – 10:50/ 11:00-12:30 Jak liczy komputer?! Prow. dr inż. Józef Kulisz
Celem zajęć jest odkrycie tajników techniki cyfrowej, zapisu liczb i podstaw liczenia w systemach binarnych. Podczas zajęć praktycznych uczestnicy „budują” prostą jednostkę arytmetyczno-logiczną mikroprocesora i implementują ją w układzie logiki programowalnej.
9:20 – 10:50/ 11:00-12:30 Obrazowanie trójwymiarowe (3D) w medycynie. Prow. dr inż. Jerzy Ihnatowicz
Celem zajęć jest umożliwienie ćwiczącym samodzielnego opracowania i wypróbowania działania skryptów w prostym języku programowania (KLIC), realizujących różne metody wizualizacji 3D w odniesieniu – najpierw do struktur wygenerowanych sztucznie (np. losowo rozłożonych kul w przestrzeni) – następnie do struktur pochodzących z rzeczywistych badań medycyny obrazowej. Ćwiczący zapoznają się z podstawowymi metodami renderingu objętościowego i powierzchniowego, technikami przekrojów oraz tzw. wirtualnego noża.
Odpowiednie dla grup wiekowych: gimnazjum, liceum (całkowita ilość uczestników – razem z opiekunami: do 28 osób)