Festiwal Nauki i Techniki Żory 2018
Akademia Młodego Odkrywcy
Serdecznie zapraszamy do udziału grupy zorganizowane (szkoły).
Wstęp bezpłatny.
Ilość miejsc ograniczona!
Zapisy i informacje pod nr tel. 534 110 770
lub 32 434 19 93 wew. 19.
12 kwietnia 2018 r.
Dom Kultury, Żory, ul. Dolne Przedmieście 1
Sala baletowa (parter Domu Kultury):
8:15 – 09:00 „Zawód – wybierz go mądrze” Jak przygotować się do wyboru zawodu, rola predyspozycji zawodowych - warsztaty. Prow. Aneta Dolińska, Powiatowy Urząd Pracy w Żorach.
Odpowiednie dla grup wiekowych: szkoły gimnazjalne (ilość uczestników: do 30 osób)
Sala teatralna (I piętro Domu Kultury):
9:10-9:55 „Facebook rynku pracy” – prelekcja. Prow. mgr Marta Stala, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. W. Korfantego w Katowicach
Odpowiednie dla grup wiekowych: gimnazjum, szkoły średnie (ilość uczestników: do 200 osób)
10:15-11:15 „Nie taka fizyka straszna…” – prelekcja/pokaz naukowy z wykorzystaniem aparatury i przyrządów dostępnych do celów dydaktycznych w Instytucie Fizyki.
Prow. dr hab. inż. Andrzej Rakowski
Odpowiednie dla grup wiekowych: gimnazjum, szkoły średnie (ilość uczestników: do 200 osób)
Studio Działań Artystycznych (nowy budynek Domu Kultury – II piętro):
11:30-13:30 Modelarstwo architektoniczne i lotnicze – warsztaty modelarskie z elementami prelekcji
Prow. mgr inż. arch. Jerzy Pocisk – Dobrowolski, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach
Odpowiednie dla grup wiekowych: gimnazjum, liceum (ilość uczestników: ok. 25 osób)
12 kwietnia 2018 r.
Śląski Ogród Botaniczny
Udział i transport uczestników – bezpłatny!
9:00 – 13:00 Dwa warsztaty dla jednej grupy:
-
Nasze drzewa
To zajęcia terenowe prowadzone w lesie okalającym Fiołkową Górę. Uczestnicy przejdą wyznaczoną trasą, poznając cechy charakterystyczne i ciekawostki dotyczące kilkunastu gatunków popularnych drzew i krzewów, rosnących w naturalnym środowisku. W czasie warsztatów będziemy obserwować przyrodę wszystkimi zmysłami, zwracać uwagę na cechy gatunkowe drzew, spróbujemy zrozumieć ich znaczenie w przyrodzie i w życiu człowieka.
-
Zielony survival:
Zajęcia warsztatowe prowadzone przez wieloletniego Instruktora Survivalu – Krzysztofa Lewickiego. Wiedza i umiejętności z zakresu sztuki przetrwania przekazywane są w bardzo atrakcyjny i aktywny sposób, ponadto zawsze są dostosowane do grupy odbiorców. Czym i dla kogo jest survival? Jest to przede wszystkim doskonałe narzędzie do rozwoju osobistego, swojej kreatywności, zaradności i odkrywania nowych zdolności. Opanowywanie takich technik jak rozpalanie ognia, zdobywanie i oczyszczanie wody, rozpoznawanie jadalnych i leśniczych roślin, orientacja w terenie, a nawet poznanie psychologii przetrwania to są bardzo cenne umiejętności. Zdobywając wiedzę terenową, tak naprawdę uczymy się również przetrwania w życiu codziennym, w domu, w mieście, a także radzenia sobie w najtrudniejszych sytuacjach.
Odpowiednie dla grup wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum (całkowita ilość uczestników – razem z opiekunami: do 28 osób)
13 kwietnia 2018 r.
Instytut Elektroniki Politechniki Śląskiej w Gliwicach
Udział i transport uczestników – bezpłatny!
9:20 – 10:50/ 11:00-12:30 Programowanie robotów na przykładzie klocków Lego serii MindStorm.
Prow. dr hab. inż. Tomasz Pander
Celem zajęć jest pokazanie jak napisać program dla robota – można do tego celu wykorzystać dostarczony „klockowy” język programowania NXT-G lub skorzystać z darmowego NXC. Dzięki warsztatom słuchacz nabędzie umiejętności budowania prostych robotów, programowania, rozumienia funkcjonowania mikroprocesorów.
9:20 – 10:50/ 11:00-12:30 Tajniki światła
Prow. dr inż. Grzegorz Wieczorek
Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z pojęciem widma światła, barwy światła, działania i zakresu stosowania termowizji oraz prostymi sposobami przesyłania informacji dzięki sygnałom optycznym. Zajęcia praktyczne są poprzedzone prezentacją wprowadzającą słuchaczy w podstawowe pojęcia z optoelektroniki. W czasie zajęć warsztatowych uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnego wykonania pomiarów termowizyjnych, widma światła i barw, a także zbudowania laserofonu.
Odpowiednie dla grup wiekowych: gimnazjum, liceum (całkowita ilość uczestników – razem z opiekunami: do 28 osób)
Informacja dodatkowa:
Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział Gliwicki oraz Instytut Fizyki Centrum Naukowo-Dydaktyczne Politechniki Śląskiej w Gliwicach zapraszają na Wykłady popularne z fizyki dla młodzieży
Wykłady będą odbywały się w Auli A, w budynku Centrum Nowych Technologii (ul. Konarskiego 22B, Gliwice).
Liczba miejsc ograniczona. Prosimy przesyłać zgłoszenia na poszczególne wykłady, zawierające nazwę szkoły i planowaną liczbę uczestników do dr hab. inż. Lucyny Grządziel.