Festiwal Nauki i Techniki Żory 2018
Akademia Młodego Odkrywcy
Serdecznie zapraszamy do udziału grupy zorganizowane (szkoły).
Wstęp bezpłatny.
Ilość miejsc ograniczona!
Zapisy i informacje pod nr tel. 534 110 770
lub 32 434 19 93 wew. 19.
8 marca 2018 r.
Dom Kultury, Żory, ul. Dolne Przedmieście 1
Sala klasyczna (parter Domu Kultury):
9:00 – 10:00 Pokazy chemiczno-fizyczne
Podczas pokazów będzie zaprezentowana seria ciekawych doświadczeń, które zostaną omówione i wyjaśnione w bardzo przystępny sposób. Ciekawy pokaz to między innymi czarowanie, szukanie i sprawdzanie. Widownia cały czas uczestniczy w pokazie odpowiadając na zadawane pytania lub pomagając w doświadczeniach. Prow. dr Jadwiga Zawisza- Puchałka, Akademia Nauki i Rozwoju
Odpowiednie dla grup wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum (ilość uczestników: do 30 osób)
10:30 – 11:30 Warsztaty z robotyki
Interaktywne warsztaty z robotyki skierowane do dzieci i młodzieży .Zajęcia pozwalają odkryć świat zarówno nowoczesnych technologii i informatyki, jak również fizyki i matematyki. Doskonałe połączenie nauki i zabawy powoduje że warsztaty są ciekawe i pobudzające wyobraźnię. Prow. mgr Dawid Kaczmarczyk, Akademia Nauki i Rozwoju
Odpowiednie dla grup wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum (ilość uczestników: do 30 osób)
12:00-12:45 „Zawód-pasja czy przypadek?” Jak przygotować się do wyboru zawodu, rola predyspozycji zawodowych - warsztaty. Prow. Aneta Dolińska, Powiatowy Urząd Pracy w Żorach.
Odpowiednie dla grup wiekowych: szkoły podstawowe (ilość uczestników: do 30 osób)
Sala teatralna (I piętro Domu Kultury):
9:00-9:45 „Co powinieneś wiedzieć o rynku pracy?” – prelekcja. Prow. mgr Marta Stala, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. W. Korfantego w Katowicach
Odpowiednie dla grup wiekowych: szkoły średnie (ilość uczestników: do 200 osób)
12:00-13:30 Prezentacja i quiz do serii plakatów „Erfinderland Deutschland”/„Kraj odkrywców
i wynalazców Niemcy”.
Wystawa serii plakatów „Erfinderland Deutschland”/„Kraj odkrywców i wynalazców Niemcy” ukazującej niemieckie wynalazki, które zmieniły świat. Można tu odnaleźć zarówno historyczne odkrycia, jak również przełomowe innowacje, które kształtują naszą przyszłość. Nie brak też prezentacji niemieckiej sceny badawczej i możliwości rozwoju.
Wprowadzeniem w każdy z siedmiu obszarów tematycznych: informatyka, energia, mobilność, komunikacja, medycyna, optyka oraz surowce są zabawne, a jednocześnie prowokacyjne cytaty znanych odkrywców i wynalazców. Przygotowane do plakatów zadania motywują do własnych poszukiwań, poszerzają horyzonty oraz stymulują do zadawania nowych pytań. Quiz dla wszystkich oglądających wystawę oraz konkurs dla ochotników na najlepszą werbalną mini-prezentację wybranego wynalazku po niemiecku, a także propozycje ćwiczeń po obejrzeniu wystawy.
Kreatywna nauka? Zmotywowani uczniowie? Ta wystawa świetnie się do tego nadaje.
Prow. Anna Stryja, Irena Szlezinger, Politechnika Śląska w Gliwicach, Studium Języków Obcych
Odpowiednie dla grup wiekowych: gimnazjum, liceum, osoby dorosłe, osoby uczące się języka niemieckiego (ilość uczestników: do 50 osób)
Sala muzyczna (I piętro Domu Kultury):
8:00 – 9:30 Nowe technologie, produkty, materiały… - Wykład, prelekcja, pokaz naukowy, prow. dr inż. Bogusław Ziębowicz Wydział Mechaniczny Technologiczny, Politechnika Śląska
Czy nowe technologie zmieniają otaczający nas świat? Jak nowe produkty pomagają nam w życiu codziennym? Kiedy nowe materiały zrewolucjonizują naszą cywilizację?
Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź podczas wykładu. Zaprezentujemy przykłady tego, czym zajmujemy się w ramach prac naukowo – badawczych oraz kierunków studiów. Od inżynierii materiałowej do nanotechnologii, od automatyki i robotyki po mechatronikę, mechanikę i budowę maszyn. Witamy w świecie Wydziału Mechanicznego Technologicznego!
Odpowiednie dla grup wiekowych: gimnazjum, liceum (ilość uczestników: do 30 osób)
Strych (poddasze Domu Kultury – II piętro):
10:30-12:30 Modelarstwo architektoniczne i lotnicze – warsztaty modelarskie z elementami prelekcji prow. mgr inż. arch. Jerzy Pocisk – Dobrowolski, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach
Odpowiednie dla grup wiekowych: gimnazjum, liceum (ilość uczestników: ok. 25 osób)
8 marca 2018 r.
Śląski Ogród Botaniczny
Udział i transport uczestników – bezpłatny!
9:00 – 13:00 Dwa warsztaty dla jednej grupy:
- Tajemnice hydrobiologii
Uczestnicy zajęć dowiedzą się, na czym dokładnie polega praca hydrobiologa. Nad pobliskim zbiornikiem zapoznani zostaną ze sprzętem potrzebnym do poboru prób i dowiedzą się nieco na temat samego zbiornika: jego historii, genezy, funkcji oraz roślinności. Następnie sami pobiorą próby biologiczne oraz próby wody, z którymi udamy się do laboratorium. Uczniowie obejrzą najciekawsze gatunki bezkręgowców, które możemy spotkać w polskich wodach, dowiedzą się między innymi czy polskie małże produkują perły, po co chruściki budują domki oraz czy wszystkie pijawki piją krew. Będą uczestniczyć w prostej analizie właściwości fizykochemicznych wody, a także sami spróbują oznaczyć zwierzęta z prób przyniesionych z pobliskiego zbiornika. Analiza uzyskanych wyników pozwoli im na ocenę jakości wody oraz bogactwa faunistycznego w badanym zbiorniku. Omówiona zostanie także ogólna rola zbiorników na terenach uprzemysłowionych oraz sposoby ochrony organizmów wodnych. Warsztaty mogą zostać w pełni dostosowane do zainteresować gości. Mogą zostać poszerzone o temat gatunków obcych i inwazyjnych oraz zagadnienia związane z biologicznymi metodami oceny jakości wód (gatunki wskaźnikowe, a także poszerzona analiza właściwości fizykochemicznych wody).
- Zielony survival:
Zajęcia warsztatowe prowadzone przez wieloletniego Instruktora Survivalu – Krzysztofa Lewickiego. Wiedza i umiejętności z zakresu sztuki przetrwania przekazywane są w bardzo atrakcyjny i aktywny sposób, ponadto zawsze są dostosowane do grupy odbiorców. Czym i dla kogo jest survival? Jest to przede wszystkim doskonałe narzędzie do rozwoju osobistego, swojej kreatywności, zaradności i odkrywania nowych zdolności. Opanowywanie takich technik jak rozpalanie ognia, zdobywanie i oczyszczanie wody, rozpoznawanie jadalnych i leśniczych roślin, orientacja w terenie, a nawet poznanie psychologii przetrwania to są bardzo cenne umiejętności. Zdobywając wiedzę terenową, tak naprawdę uczymy się również przetrwania w życiu codziennym, w domu, w mieście, a także radzenia sobie w najtrudniejszych sytuacjach.
Odpowiednie dla grup wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum (całkowita ilość uczestników – razem z opiekunami: do 28 osób)
9 marca 2018 r.
Instytut Elektroniki Politechniki Śląskiej w Gliwicach
Udział i transport uczestników – bezpłatny!
9:20 – 10:50/ 11:00-12:30 Krzemowe ogniwa fotowoltaiczne, prow. dr hab. inż. Krzysztof Waczyński
W ramach pokazu uczniowie zobaczą techniki wytwarzania krzemowych struktur fotowoltanicznych. Poznają poszczególne etapy wytwarzania powyższej struktury – teksturyzacja powierzchni podłoża, wytwarzanie warstwy emiterowej, wytwarzanie cienkiej dialektrycznej warstwy pasywującej i antyblaskowej, wytwarzanie warstw kontaktowych.
9:20 – 10:50/ 11:00-12:30 Elektroniczny baner reklamowy prow. dr inż. Tomasz Rudnicki
W czasie zajęć warsztatowych uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnego stworzenia swojego własnego pomysłu reklamowego z wykorzystaniem mikroprocesora i matrycy diod LED.
Odpowiednie dla grup wiekowych: gimnazjum, liceum (całkowita ilość uczestników – razem z opiekunami: do 28 osób)