Na wystawie zaprezentowane są wybrane prace uczniów i absolwentów pracowni rysunku i malarstwa Liceum Sztuk Plastycznych w Żorach, które powstawały w ciągu kilku lat jego twórczości. W żorskim Plastyku są dwie pracownie rysunku i malarstwa, prowadzone przez panią Katarzynę Wieczorek i panią Klaudię Pawelec - Gliklich. Każda z pracowni ma swój niepowtarzalny styl, umożliwiający indywidualizację procesu twórczego ucznia, jego rozwój w kontekście stawianych wymagań podstawy programowej średniej szkoły plastycznej.
W pracowni rysunku i malarstwa uczniowie poznają tajniki warsztatu artystycznego, doskonaląc swój indywidualny język wypowiedzi plastycznej. Stopniowanie trudności i zadań, ilość i jakość wiedzy podawanej na każdym z etapów oraz nacisk na pracę z natury oraz z wyobraźni sprzyja wykształceniu niezbędnych umiejętności wypowiedzi ucznia w języku obrazu.
Przedmiot rysunku i malarstwa stanowi fundament rozwoju artystycznego uczniów w trakcie ich edukacji w liceum plastycznym. Młodzi adepci sztuki uczą się odpowiednio korzystać z różnorodnych technik malarskich i rysunkowych, a także komponować na płaskiej powierzchni podobrazia, ćwicząc obserwację i analizę otaczającego świata, kształcąc się w najbardziej klasycznym i podstawowym sposobie wyrażania poprzez kreskę, plamę, kolor; sprawiając, że określone problemy plastyczne jak forma, bryła, faktura, światłocień, modelunek, walor, charakter postaci, perspektywa stają się wyraziste i oddziałują na odbiorcę.
Właśnie to indywidualne spojrzenie młodego artysty na dany temat, sprawia, że z zasady zmiany skali, zaczyna oddziaływać forma i jej treść. Przeskalowanie, czyli powiększenie lub pomniejszenie pola obrazu lub płaszczyzny rysunku, dla artysty stanowi konieczną czynność w komponowaniu pracy, a w efekcie końcowym zaś może stanowić dla odbiorcy pretekst do intelektualnych przemyśleń, a także umożliwić mu spełnienie estetycznych wzruszeń, czego serdecznie życzymy, zachęcając do oglądania wystawy.
Wystawa czynna 10 marca - 10 maja 2023 w godzinach otwarcia kina.