Pamiętasz jakie było twoje pierwsze słowo? Jeżeli nie, to zapytaj o nie swoją mamę. To ona z niecierpliwością czekała na to, co masz do powiedzenia, gdzie postawisz pierwszy krok, kiedy wyrośnie nowy ząb… Słowa, które wypowiadałeś w jej stronę, zmieniały się na przestrzeni lat. Kocham Cię! Za ile obiad? Nie mów tacie...
Czasami wyrzucaliśmy z siebie coś bez zastanowienia, coś, czego wcale nie chcielibyśmy powiedzieć. Przecież to on zaczął... Dasz mi spokój? Oddaj telefon!
Często niektórzy z nas chcieliby powiedzieć coś, na co jest już za późno. I teraz tylko echem odbija się te słowa od myśli. Dziękuję! Czy jest Ci tam dobrze? Chciałabym, żebyś zobaczyła jak rosną…
Taka jest właśnie siła słów. Ranią, wspierają, motywują, zniechęcają, budują lub niszczą. Mają ogromną moc, więc lepiej ważyć słowa, obchodzić się z nimi ostrożnie. Słowa w połączeniu z muzyką to relacja silna jak macierzyństwo. Ciężko rozerwać tę więź, porzucić tekst dla melodii i odwrotnie, wyrzec się korzeni.
Znacie tę piosenkę? Wiedzieliście, o czym jest? Pamiętacie tamten czas? Utwór „Dłoń” to pierwszy singiel zapowiadający „dorosłą” płytę Natalii Kukulskiej. Piosenka nawiązuje do śmierci matki artystki, Anny Jantar, ofiary katastrofy lotniczej z 1980 roku.
Tytułowa dłoń to dłoń matki, opiekuńcza, delikatna, głaskająca, ocierająca łzę, pokazująca co jest dobre, a co złe, wskazująca drogę, kierunek, prowadząca nas za rękę i pod ramię. Wokalistka wciąż tęskni za mamą, jednak wie, że duchem zawsze będzie przy niej, i ma nadzieję, że kiedyś spotkają się znowu - „Siedem mostów siedem bram. Tak po prostu staniesz tam. I strach zostawi mnie. Będzie tak”.
„W mojej piosence na pierwszej płycie śpiewam o niewidzialnej dłoni odsuwającej ode mnie czarny dzień. W domyśle to dłoń mojej mamy. Podziwiam ją za to, że zostawiła po sobie tylko dobre wspomnienia. Była pełna ciepła, fantazji i ogromnie utalentowana. Kiedy słucham płyt mamy, doceniam jej dojrzałość wokalną. Miała w sobie coś przyciągającego. Gdyby żyła, miałabym z kim porozmawiać o wielu sprawach, które musiałam zrozumieć, dorastając. Takiej rozmówczyni nie może zastąpić nikt".
Dlatego rozmawiajmy ze sobą, śpiewajmy dla siebie, czytajmy teksty piosenek, mówmy, co czujemy od razu, nie zostawiajmy niczego na później, stawiajmy kropkę nad i.
Autor tekstu: Paweł Kosiorek
Śpiew: Kamila Ciupek,
Fortepian: Waldek Nowakowski
Saksofon: Daniel Bober
Nagranie instrumentów - Marcin Starzec
Nagranie wokalu - Robert Iżol Jeżewski IŻOL
Realizacja Video, Mix i Mastering Audio - DOI Studio Prodakszyn
Michał Szostek, Rafał Januszek, Łukasz Sierny