Zachęcamy do udziału w konkursie plakatu ekologicznego - dla zwyciezców przewidziano atrakcyjne nagrody!
Rysujesz, malujesz, projektujesz?
Chcesz przyczynić się do oprawy wizualnej ważnego projektu społecznego?
Weź udział w konkursie!MOK w ramach projektu Bee Sjesta - zaprasza żorskich i nie tylko żorskich artystów, do wzięcia udziału w Przeglądzie PLAKATU EKOLOGICZNEGO
Plakat jako gatunek wypowiedzi artystycznej zajmuje szczególne miejsce w sztukach wizualnych. W samej jego istocie tkwi potężna siła. Dzięki skrótom myślowym, łączeniu w jedno wielu metaforycznych treści, kompilacji znaków i symboli autor plakatu dzierży w dłoniach niezwykłą "broń"- obraz mogący przekazywać to, co niewyrażalne bądź nieuchwytne w inny sposób. Treść plakatu potrafi skonsternować, wbić w ziemię i wywołać w odbiorcy nieoczekiwaną przemianę, dzięki przekazowi umiejętnie zawartemu w kształtach, kolorach i słowach, a często nawet bez słów. Dlatego właśnie plakatem można powiedzieć tak wiele, czasem mówiąc... niewiele. Oszczędność formy, a maksimum treści - oto plakat idealny, dzieło totalne.
Plakat był, jest i oby zawsze był nadal tak ważny dla społeczeństwa, zmuszając do porzucenia bezrefleksyjności, do działania, do zmian. Plakatem można zawstydzić tego, kto powinien poczuć się zawstydzony; skrytykować - nie hejtując; użyć dobitnych argumentów - nikogo nie obrażając. Jak wiele moglibyśmy osiągnąć, mówiąc do siebie... plakatami.
A zatem: plakaty w dłoń! Plakatem w człowieka! Plakatem w społeczeństwo! Nie atakując jednak ani nie rzucając kamieniami, lecz tłumacząc, pokazując, przekonując. Taka jest nasza misja. Niech szeroko pojęta tematyka plakatu ekologicznego, niewyczerpane źródło inspiracji, kopalnia tematów jakże aktualnych i jeszcze długo priorytetowych - niech uruchomi lawinę sensów ubraną w mistrzowską szatę graficzną i niech porusza wciąż na nowo struny ludzkiej duszy.
Joanna Polok-Babilas
PYTANIA?
pisz: e.waz@mok.zory.pl
Projekt finansowany jest ze środków Fundacji JSW