Miejski Ośrodek Kultury w Żorach troszczy się nie tylko o życie kulturalne miasta, ale także o stan środowiska naturalnego w mieście. Jednym z wielu projektów ekologicznych zainicjowanych przez MOK jest miejska pasieka "Bee Bee".
W ubiegłym roku zrodził się pomysł organizacji imprezy łączącej aspekty kulturalno-rozrywkowe oraz społeczno-ekologiczne przy okazji integrujący mieszkańców.
- Postanowiliśmy zorganizować imprezę pod nazwą „Bee Sjesta”, interdyscyplinarny festiwal który będzie okazją do: wspólnego spędzenia czasu, zabawy, edukacji ekologicznej i wzbogacenia działań toczących się wokół miejskiej pasieki - wyjaśnia Elżbieta Brygida Koczar, kierownik działu marketingu w MOK-u. - Aby profesjonalnie przeprowadzić taką imprezę potrzebowaliśmy środków których nie było w budżecie MOK. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie Fundację JSW. Z powodu pandemii oczekiwanie na decyzje nieco się przeciągnęło, na szczęście po kilku miesiącach oczekiwania, dotarły do nas dobre wieści, przyznano nam pełną pulę o którą wnioskowaliśmy - cieszy się Elżbieta Koczar.
Pierwotnie Bee Sjesta miała odbyć się w maju, obecnie planujemy ją na połowę września. Głównym punktem wydarzenia będzie plenerowy koncert jazzowy w formule "białego wieczoru". Ubrani w białe stroje uczestnicy zasiądą przy stołach, zastawionych produktami które przyniosą ze sobą – jak na imprezie składkowej. - Taką formę spotkania podpatrzyliśmy w naszym mieście partnerskim Pasvalys na Litwie. W białej kolacji uczestniczy tam tysiąc osób, a chętnych jest dużo więcej niż miejsc. U nas będzie skromniej, nie tylko z uwagi na kwestie bezpieczeństwa, ale też ze względu na ograniczoną przestrzeń. Jeśli żorzanom spodoba się wspólny wieczór spędzony przy muzyce, to być może powtórzymy go kiedyś na większą skalę - dodaje Elżbieta Koczar.
To jednak tylko jedna z atrakcji, pozostałych jest o wiele więcej: warsztaty pszczelarskie, warsztaty sadzenia roślin miododajnych, akcja sadzenia drzew, miodowa kawiarenka, pszczela fotobudka i wiele innych. Budżet projektu zawiera także zakup sadzonek roślin, kwietną łąkę w sąsiedztwie pasieki, zakup strojów ochronnych na potrzeby stałych warsztatów pszczelarskich, wydanie broszury edukacyjnej o życiu pszczół w formie rysunkowej dla dzieci, organizację Przeglądu Plakatu Ekologicznego i koszty organizacyjne koncertu.
- Cieszymy się, że nasz projekt znalazł uznanie w oczach Fundacji JSW i jesteśmy po raz pierwszy w gronie obdarowanych. Nasz pomysł wpisuje się w ważne i potrzebne obecnie trendy
ekologiczne - podsumowuje dyrektor MOK, Stanisław Ratajczyk.