ROZMOWA Z RADOSŁAWEM OZIM GÓRĄ
Dariusz Filak: Jak zrodziła się idea zorganizowania w naszym mieście „Przystanku Żory”?
Radosław Ozi Góra: Idea powstania Przystanku Żory powstała podczas czwartych urodzin Ozi Pub. Klienci i przyjaciele pubu rozmawiali o pomyłce dziennikarskiej w Gazecie Wyborczej, że Ewa Swoboda pochodzi z Żor, gdzie co roku odbywa się Przystanek Woodstock. Mieliśmy już dosyć mylenia Żor z Żarami i znajomi pomyśleli, aby zrobić swój festiwal i się udało. Ja byłem bardzo powściągliwy co do tego pomysłu, ale przekonali mnie i pomogłem w jego realizacji.
Jakie ona ma przesłanie?
Jakie przesłanie ma ten festiwal… Chodzi oczywiście o dobrą muzykę, zabawę, a także o to, aby ludzie w całej Polsce przestali mylić nasze miasto z Żarami. Pokazujemy także że muzyka rock i metal jest dla każdego i można się przy niej bawić z całą rodziną.
Jaki rodzaj muzyki się tu propaguje?
Ogólnie na festiwalu leci muzyka rock i metal, ale w poprzednich latach były takie gatunki jak Reggae, blues, ska, folk, a nawet wiolonczelistka ze skrzypaczką grające covery rockowe. Ogólnie jesteśmy otwarci na każdy rodzaj muzyki, no oprócz hip-hopu i techna.
Jakie, oprócz występów, czekają na tej imprezie atrakcje?
Oprócz muzyki ,będzie jeszcze w namiocie przy Hali sportowej strefa artystyczna ZPT w której będzie można usłyszeć wykłady wolontariuszy z Miejskiej Biblioteki Publicznej, wykłady członków Stowarzyszenia Miedzykulturowego MALOKA, wykład Enrico Guzman'a - Mexico in Poland, pokazy i warsztaty z tancerzami Centrum Tańca i Ruchu „RYTM”. Przez cały okres otwarcia strefy ZPT będzie można podziwiać wystawy fotograficzne uczestników warsztatów „Świet(l)ne wyzwania fotograficzne” oraz zdjęcia Ogólnopolskiej Grupy Twórczej Art Fokus 13. Jak co roku będzie można skorzystać z karuzel, które będą dostępne podczas trwania festiwalu, na koniec mogę wspomnieć, że i w tym roku odbędzie się Eksplozja Kolorów dwa razy w sobotę i dwa razy w niedzielę, jest to zabawa bez ograniczeń wiekowych.
Czy można tutaj się przespać, coś zjeść i się napić?
Podczas Festiwalu będzie można skorzystać z pełnej oferty gastronomii i każdy coś dla siebie znajdzie, ale zachęcamy szczególnie osoby spoza Żor, aby poszli na Starówkę zobaczyć, jak ona wygląda i skorzystać również z gastronomii, która się tam znajduje. Oczywiście jak co roku będzie wydzielone miejsce pod namiot, także zapraszamy wszystkich z innych miasta, aby przyjechali pod namiot.
Czego Ty lubisz słuchać, czym dla Ciebie jest muzyka?
Lubię każdy rodzaj muzyki (oprócz wspomnianego wcześniej hip-hopu i techna), ale najbardziej lubię wszelkie odmiany muzyki rock i metal oraz poezje śpiewaną. Na dzień dzisiejszy muzyka jest dla mnie bardzo ważna w życiu bo mam z nią styczność 16 godzin na dobre, no cóż, taka praca (śmiech).
Dlaczego warto w sierpniu przyjechać do naszego miasta na kolejną edycję „Przystanku Żory”?
Warto przyjechać na Przystanek Żory, ponieważ ten festiwal ludzi łączy, a to jest dużo w dobie gdzie religia i polityka dzieli. Nasz festiwal jest daleki od jakiejkolwiek religii i polityki, chcemy aby całe rodziny się dobrze bawiły, a przy okazji będzie można pomóc innym np. oddając krew lub znaleźć się w bazie danych dawców szpiku DKMS. Ważna informacja jest taka, że impreza jest darmowa przez dwa dni, a pole namiotowe jest otwarte od piątku 9 sierpnia 18:00 do poniedziałku 12 sierpnia 12:00
Przybywajcie i jak zawsze bawmy się dobrze i bezpiecznie.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał: Dariusz Filak - MOK Żory